Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Liturgia bowiem wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: "Hosanna Synowi Dawidowemu". O uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy piszą wszyscy czterej Ewangeliści. Samo to świadczy, jak wielką rangę przywiązują do tego wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem - jako Ewangelii - Męki Pańskiej według jednego z 3 Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza (Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

Bardziej uroczyste niż zwykle rozpoczęcie Eucharystii ma swoją wielowiekową historię. W Jerozolimie już w IV w. patriarcha dosiadał oślicy i otoczony radującymi się tłumami wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Zwyczaj ten wszedł w powszechną praktykę na Zachodzie w wieku V i VI. Zwyczaj poświęcania palm wprowadzono do liturgii dopiero w wieku XI. Aż do reformy z 1955 r. istniał zwyczaj, że celebrans wychodził w Niedzielę Palmową przed kościół, a bramę świątyni zamykano. Kapłan uderzał w nią krzyżem trzykrotnie, wtedy dopiero brama otwierała się i kapłan z uczestnikami procesji wstępował do wnętrza kościoła, aby odprawić Mszę świętą. Symbol ten miał wiernym przypominać, że zamknięte niebo zostało nam otworzone dzięki zasłudze krzyżowej śmierci Chrystusa. Obecnie kapłan w Niedzielę Palmową nie przywdziewa szat pokutnych, fioletowych, jak to było w zwyczaju dotąd, ale czerwone. Procesja zaś ma charakter triumfalny. Chrystus wkracza do świętego miasta jako jego Król i Pan, odbiera spontaniczny hołd od mieszkańców Jerozolimy. Przez to Kościół chce podkreślić, że kiedy Chrystus Pan za kilka dni podejmie się tak okrutnej śmierci, to jednak nigdy nie pozbawi się swojego majestatu królewskiego i prawa do panowania. Przez mękę zaś swoją i śmierć to prawo jedynie umocni. Godność królewską Chrystusa Pana akcentują antyfony i pieśni, które śpiewa się w czasie rozdawania palm i procesji.

Uroczysta Msza św. połączona z procesją odprawiana byłą w naszej parafii w niedzielne przedpołudnie. Całej liturgii przewodniczył ks. proboszcz. Palmy przygotowane przez licznie zebranych wiernych zostały poświęcone przed kościołem po czym wszyscy ze śpiewem ruszyli do kościoła.

Po Mszy św. został rozstrzygnięty konkurs palm.

KATEGORIA - do III klasy szkoły podstawowej

NAJWIĘKSZA PALMA

I miejsce - Magdalena Walicka

II miejsce - Gabriela Trzeszczkowska

III miejsce - Dominik Falkowski

NAJŁADNIEJSZA PALMA

I miejsce - Aleksandra Łuczaj

II miejsce - Natalia Karpiesiuk

III miejsce - Natalia Budzisz

 

KATEGORIA - klasy IV - VI szkoły podstawowej

NAJWIĘKSZA PALMA

I miejsce - Emilia Trzeszczkowska

II miejsce - Daniel Kiszko

III miejsce - Małgorzata Walicka

NAJŁADNIEJSZA PALMA

I miejsce - Mateusz Falkowski

II miejsce - Marek Górski

III miejsce - Aneta Olszewska

 

KATEGORIA - gimnazjum i starsi

NAJWIĘKSZA PALMA

I miejsce - młodzież KSM

II miejsce - Karolina Górska

III miejsce - Szymon Łuczaj

NAJŁADNIEJSZA PALMA

I miejsce - Jan Suter

II miejsce - Mateusz Topczewski

III miejsce - Adrian Sienkiewicz