Nieodłącznym elementem Adwentu są Msze św. roratnie. Nazwa "Roraty" pochodzi od pierwszych słów pieśni towarzyszącej porannej Mszy św. sprawowanej w Adwencie: "Rorate caeli desuper..." (Niebiosa rosę spuście nam z góry).

W Polsce najstarsze ślady Rorat sięgają XIII w. Na Wawelu ta Msza gromadziła rzesze wiernych. Wszystkie stany państwa, król, duchowieństwo, senatorowie, szlachta, rycerze, mieszczanie i chłopi kolejno zapalali jedną świecę siedmioramiennego świecznika wypowiadając słowa: "Jestem gotowy na sąd Boży".

Polacy zawsze chętnie uczestniczyli w Roratach. Przed Soborem Watykańskim II odprawiano tzw. Roraty stanowe w poszczególne niedziele: dla kobiet, panien, mężczyzn i kawalerów. Wtedy to głoszono specjalne nauki i wierni przystępowali do sakramentu pokuty.

ZAPRASZAMY DZIECI I MŁODZIEŻ!!!

KONKURS

W konkursie na najładniejszy lampion będzie brana pod uwagę obecność na poszczególnych roratach. Każda osoba otrzymuje obrazek, który wkleja na otrzymanej planszy RORATY 2011. Konkurs będzie rozstrzygnięty w kategoriach:

I - najładniejszy lampion będzie wybrany spośród osób, które były na wszystkich roratach dla dzieci;

II - najładniejszy lampion będzie wybrany spośród osób, które nie były na wszystkich roratach dla dzieci;

III - wyróżnienie dla osób, które były na wszystkich roratach (środa i sobota).