16 stycznia w Topczewie odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, z sołtysami z diecezji drohiczyńskiej. Na spotkanie przybyli sołtysi z dekanatów: bielskiego, brańskiego i hajnowskiego.

Ksiądz Biskup celebrował w tamtejszej świątyni parafialnej Eucharystię w intencji rolników. Zabierając na jej wstępie głos, miejscowy proboszcz, a niegdyś sekretarz ks. bpa Dydycza, ks. kan. Paweł Anusiewicz, przypomniał pierwsze spotkania z sołtysami, zainaugurowane w 2001 roku.

W homilii, podczas Eucharystii, Pasterz Kościoła drohiczyńskiego przypomniał historię łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, znajdującego się w tamtejszym kościele, który także w czasie potopu szwedzkiego, został porąbany i znieważony. Zachęcił on do częstego odwiedzania tego miejsca, przez okolicznych mieszkańców w celu polecania Matce Bożej ich życiowych spraw.

Ks. bp Antoni Dydycz zaapelował też o otwarcie się na nową ewangelizację, leżącą głęboko na sercu, zarówno bł. Janowi Pawłowi II, jak też obecnemu papieżowi Benedyktowi XVI. W nowej ewangelizacji, mówił, nie chodzi jednak o odrzucanie tego, co było dawnej w głoszeniu Dobrej Nowiny, ale o dodawanie tego, co może być zrozumiałe przez obecne pokolenie. Wieś wymaga jeszcze dodatkowego wysiłku w tłumaczeniu podstaw wiary młodym ludziom, którzy mają trudniejszy dostęp do innych form ewangelizacji. Świadomość religijna i wychowanie do dobra, powinny być przekazywane w domach rodzinnych, aby następne pokolenia umiały zrozumieć rzeczywistość, ukochać ziemię i umieć odcinać się od cwaniactwa. Tylko dobra formacja chrześcijańska, oparta na źródłach daje nadzieję na przyszłość polskiej wsi, mówił Ksiądz Biskup.

W spotkaniu uczestniczył diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Antoni Sieczkiewicz, kapłani katoliccy i prawosławni, wicemarszałek sejmiku województwa podlaskiego, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych oraz sołtysi zarówno wyznanie katolickiego, jak też prawosławnego.

Zebrani wysłuchali kolęd w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Topczewie, przełamali się opłatkiem z Księdzem Biskupem oraz zasiedli do wspólnego posiłku.

13 stycznia w parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim odbyło się podobne spotkanie Biskupa Drohiczyńskiego z sołtysami parafii dekanatów: sokołowskiego, sterdyńskiego, węgrowskiego i łochowskiego, natomiast 10 stycznia w Drohiczynie z sołtysami z dekanatów: nadbużańskiego, siemiatyckiego, ciechanowieckiego i sarnackiego.

16 stycznia ks. bp Antoni Dydycz, gościł także na spotkaniu noworocznym zorganizowanym przez Urząd Miasta Bielsk Podlaski, zaś 26 stycznia weźmie udział w spotkaniu noworocznym organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim.

ks. A. Płachno

Źródło: http://www.drohiczyn.opoka.org.pl/?action=news&id=985