4-go marca przypada liturgiczne wspomnienie św. Kazimierza Królewicza. Jest on patronem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Młodzież z naszego oddziału postanowiła podkreślić to we wspólnocie naszej parafii. Na porannej Mszy czynnie włączyła się w liturgię czytając, śpiewając i posługując w służbie liturgicznej.

Podczas kazania ksiądz przypomniał potrzebę zaufania Bogu i oddania się Jemu całkowicie. Jest to niezbędne w dobrym przeżyciu czasu Wielkiego Postu i dobrym przygotowaniu się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Zwrócił jednocześnie uwagę, że bardzo często żyjemy przeglądając się w brudnym lusterku naszej wiary - sumieniu. Takie życie nie jest właściwe dla chrześcijanina. Unaocznieniu wiernym tej prawdy miała służyć krótka pantonima w której udział wzięli członkowie KSM-u.

Patroni są po to, by ukazywać nam, że można osiągnąć niebo, jak również wypraszają nam potrzebne łaski.

Św. Kazimierzu Królewiczu - módl się za nami!

Święty Kazimierz Królewicz

Był synem króla Polski Kazimierza Jagiellończyka i Elżbieta Rakuska. Urodził się 3 października 1458 r. w Krakowie na Wawelu. Został wychowywany w krakowskim grodzie pod kierunkiem historyka ks. Jana Długosza w duchu głębokiego patriotyzmu i religijności. Odznaczał się szczególną czystością ducha i miłosierdziem względem ubogich. Święty Kazimierz został ogłoszony za jednego z głównych patronów Polski i Litwy. Pius XII ogłosił go w 1950 r. patronem młodzieży litewskiej. Zwany "ojcem i obrońcą ubogich i uciemiężonych" nadal pozostaje ich orędownikiem. W 1960 r. Kawalerowie Maltańscy obrali sobie św. Kazimierza za głównego patrona. Święty Kazimierz uchodzi za jednego z najbardziej popularnych świętych polskich. Wysuwany jest jako wzór czystości życia, zdecydowanej postawy wobec podejmowanych i realizowanych postanowień, miłosiernej miłości wobec potrzebujących i cierpiących. W 1483 r. męczyła królewicza gruźlica. Na wieść o pogorszeniu się stanu jego zdrowia król przybył do Grodna, gdzie Kazimierz dogorywał. Święty odszedł z tego świata 4 marca 1484r. Miał zaledwie 26 lat. Doczesne szczątki królewicza złożono w katedrze wileńskiej. W 1518 r. król Zygmunt I Stary rozpoczął starania o kanonizację Kazimierza. Kazimierz jest jedynym świętym tego imienia. Jego wspomnienie przypada w rocznicę śmierci - 4 marca.