Z diecezji drohiczyńskiej w tegorocznym Spotkaniu Młodych na Lednicy wzięła udział młodzież z: Bielska Podlaskiego, Brańska, Chojewa, Kamionnej, Sokołowa Podlaskiego i Topczewa. Opiekę nad wszystkimi sprawowała Wioleta Pietraszko - z-ca sekretarza Zarządu Diecezjalnego KSM.

W stronę Lednicy wyruszyliśmy w piątek 1 czerwca z Sokołowa Podlaskiego o godz. 23.00. Po kilkugodzinnej podróży ok. 6 rano byliśmy już na miejscu. O godz. 8.00 zostały otwarte Pola Lednickie dla pielgrzymów. Śmiałym i pewnym krokiem wkroczyliśmy na ich teren. Przy wejściu każdy otrzymał Dzienniczek Świętej Siostry Faustyny (wybór tekstów), książkę ks. Józefa Orchowskiego pt. „Święta Siostra Faustyna i Boże Miłosierdzie”, piernik w kształcie serca oraz świecę.

Tegoroczne XVI Spotkanie Młodych odbyło się pod hasłem „Miłość Cię znajdzie.” Głównym tematem spotkania było Boże Miłosierdzie, a także możliwość zapoznania się z tekstami z Dzienniczka siostry Faustyny. Przez cały czas przybywali wierni i nowe grupy ludzi. Od godz. 10.00 trwała spowiedź, do której przystąpiło wielu uczestników zgromadzenia. Tradycyjnie o godz. 12.00 rozpoczął się Anioł Pański, a po nim zostały wygłoszone świadectwa o Bożym Miłosierdziu przez P. Romana Kluskę i Paulę Olearnik.

O godz. 15.00 nastąpiła Godzina Miłosierdzia. Wtedy też wszyscy zebrani odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Rozważania prowadziły Siostry Matki Bożej Miłosierdzia. Następnie o. Jacek Salij wygłosił konferencję „O spowiedzi i Miłosierdziu”. Pięknym akcentem była procesja orłów i odśpiewanie pieśni, której autorem słów jest ojciec Jan Góra „Tylko orły szybują nad granią”. Poprzez odśpiewanie Hymnu Trzeciego Tysiąclecia oficjalne rozpoczęto Spotkanie. Drogą Trzeciego Tysiąclecia weszła uroczysta procesja. Przedstawiono przybyłych gości: m.in. rektorów wyższych poznańskich uczelni, władz, duchowieństwa, sióstr zakonnych. Przybył także metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki, prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Na przywitanie słowa do młodych skierował także Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Następnie rozpoczęto „spotkanie ze Św. Faustyną Kowalską”. Siostry Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik barwnie opowiadały zgromadzonym o życiu i działalności swojej patronki. Pięknym widokiem były siostry, które stały z kwiatami i relikwiami wzdłuż Drogi Tysiąclecia. Następnie udały się do sektorów z relikwiami Siostry Faustyny, aby wszyscy mogli poczuć bliskość Świętej, a także je ucałować.

Ok. godz. 19.30 nadeszło spotkanie z Miłością, czyli uroczysta Eucharystia. Odbyła się ona pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Józefa Kowalczyka. Homilię wygłosił biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Mówił, abyśmy miłowali bliźniego swego jak siebie samego.

Po zakończonej Mszy Św. nastąpiło spotkanie z drugim człowiekiem, czyli odczytanie i rozważanie uczynków miłosiernych względem ciała i duszy. Nie mogło zabraknąć także elementu związanego z postacią bł. Jana Pawła II, wielkim orędownikiem Miłosierdzia Bożego. Prymas Polski abp Kowalczyk zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. Następnie wniesiono chrzcielnicę z Wadowic, przy której to w 1920r. ochrzczony został Karol Wojtyła. Biskup Jan Zając przywiózł także ogień, który został zapalony przez Jana Pawła II w Łagiewnikach. Wtedy to też na Polach Lednickich rozbrzmiewała pieśń „Abba Ojcze”, a wszyscy zgromadzeni zapalali swoje świece ogniem, który rozproszył otaczający mrok. Ojciec Jan Góra zachęcił nas, abyśmy nie wstydzili się i przekazali sobie nawzajem błogosławieństwo znacząc znak Krzyża Św.

Ojciec Święty Benedykt XVI skierował przesłanie do nas młodych pielgrzymów. W swoim orędziu mówił: „Życzę, aby zapłonął w was ogień Bożego Miłosierdzia i przemieniał serca młodych w całym świecie i napełniał was spokojem, mocą i nadzieją. W obliczu Jezusa Miłosiernego znajdujcie odpowiedź na wasze pytania”. Razem z nami modliły się reprezentacje młodzieży z całej Europy.

Najważniejszym akcentem spotkania było spotkanie z Jezusem Chrystusem poprzez Adorację Najświętszego Sakramentu. Widok tysięcy klęczących i modlących się młodych ludzi jest czymś niesamowitym. Wszyscy zgromadzeni poprzez ciszę i skupienie dokonali WYBORU CHRYSTUSA.

Po zakończonej adoracji wysłano Iskrę Miłosierdzia Bożego.

Zwieńczeniem spotkania było wspólne przejście przez Bramę III Tysiąclecia. Na Polach Lednickich na zmianę świeciło słońce, wiał wiatr, albo padał ulewny deszcz. Schola Lednicka i Siewcy Lednicy dawali z siebie wszystko aby swoim śpiewem rozgrzać zmarznięte tłumy młodych. Modliliśmy się, śpiewaliśmy i tańczyliśmy szukając odpowiedzi czym jest miłość i Boże miłosierdzie. Mogliśmy zobaczyć i porozmawiać z młodymi ludźmi, którzy nie boją się przyznać do Chrystusa.

Uczestnicy powiedzieli sobie - „Do zobaczenia za rok!”

Magdalena Pierzchało