Październik jest szczególnym czasem modlitwy różańcowej. Rzesze ludzi pochyla się nad tajemnicami z życia Jezusa i wpatrując się w nie stara się pogłębić swoją wiarę. Pierwsza sobota tego miesiąca, tj 6 października 2012 r. przebiegła pod hasłem „Wiara dodaje skrzydeł”, które przyświecało III Diecezjalnej Pielgrzymce Służby Liturgicznej Ołtarza. Z naszej parafii uczestniczyło 33 osoby.

W tym roku spotkanie odbyło się w kościele przy klasztorze SS. Benedyktynek w Drohiczynie. Przybyło blisko 260 osób zrzeszonych w grupy LSO z 24 parafii, czyli ministranci, lektorzy, schole. Tegoroczne spotkanie pielgrzymkowe składało się z dwóch zasadniczych części: pierwszej modlitewnej w kościele i drugiej rekreacyjnej w Zespole Szkół w Drohiczynie.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 powitaniem przybyłych pielgrzymów, którego dokonał ks. Tomasz Szmurło. Następnie ks. Piotr Jarosiewicz wygłosił konferencję, w której ukazywał różne aspekty bycia członkiem LSO w danej parafii. Ubogacające były różnego rodzaju porównania i przykłady, dzięki czemu czas konferencji minął wyjątkowo szybko. Zakończeniem konferencji był dziesiątek różańca odmówiony przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Oprawą muzyczną zajęły się schole z Węgrowa (bazylika), Sokołowa (konkatedra) i Topczewa.

W czasie tegorocznego spotkania wręczone zostały dyplomy, osobom, które w ciągu swojej służby liturgicznej wyróżniają się szczególną gorliwością i zaangażowaniem w liturgię i życie parafii. Łącznie dyplomy odebrało 24 osoby. Z naszej parafii wyróżnienia odebrali: Bartłomiej Zawadzki i Mateusz Olszański.

Najważniejszym momentem pielgrzymki była uroczysta Eucharystia celebrowana przez ks. prał. Tadeusza Syczewskiego, ceremoniarza Diecezji Drohiczyńskiej. Na wstępie ks. Prałat przekazał wszystkim zebranym pozdrowienia od bp. Antoniego Dydycza. W kazaniu ukazał Apostołów Piotra i Jana jako wzór posługi, gdyż to oni usłyszeli słowa: „Idźcie i przygotujcie mi salę”. Ministrant jest tym, który przygotowuje salę na ucztę Eucharystyczną. Winien jednak pamiętać, że musi przygotować także siebie na spotkanie z Jezusem, który przychodzi pod postacią Chleba i Wina. „Bycie ministrantem to powołanie, swego rodzaju wyróżnienie” – mówił ks. Prałat. Temu powołaniu należy sprostać, wymagając od siebie i zawierzając swoją posługę wstawiennictwu świętych patronów: Dominika Savio, Tarsycjusza i Stanisława Kostki.

Po zakończonej Liturgii wszyscy udali się do szkoły, gdzie rozegrane zostały mecze piłki halowej pomiędzy drużynami zgłoszonymi z parafii. Do rywalizacji stanęły drużyny z parafii: Jabłonna Lacka, Drohiczyn, Brańsk, Sawice, Ciechanowiec, Perlejewo, Ostrożany, Topczewo, Kamionna, Winna Poświętna, Sokołów (konkatedra), Pobikry, Węgrów (bazylika) i Wirów. Po zaciętej rywalizacji na podium stanęli ministranci z Wirowa (I miejsce), Drohiczyna (II miejsce) i Perlejewa (III miejsce).

Tegoroczna pielgrzymka, zgodnie ze swoim hasłem miała dodać skrzydeł przed Rokiem Wiary, który może być czasem wielkiej łaski dla każdego z nas. Niech zatem posługa ministrantów i scholi będzie zachętą do głębszego przyjrzenia się swojej wierze.

{like}