Odbywające się w Kościołach naszych parafii Wieczory Wiary mają miejsce ze względu na ogłoszenie przez papieża Benedykta XVI listu „Porta Fidei”, w którym zapowiedział obchody Roku Wiary. Oficjalnie rozpoczął się on 11 października 2012r. w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, a zakończy się 24 listopada 2013r. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.


Jego głównym celem jest nowe odkrycie prawd wiary oraz nabycie chęci i zapału do przekazywania jej innym. Papież zachęca nas także do zgłębiania jej poprzez czytanie Katechizmu Kościoła Katolickiego, którego to dwudziestą rocznicę opublikowania obchodziliśmy w chwili ogłoszenia Roku Wiary. Odgrywa on ważną rolę w formacji, a także rozważaniach i medytacjach. Jednym z przykładów jest „YOUCAT”- Katechizm Kościoła Katolickiego dla Młodych. Został skierowany do wszystkich, ale w szczególności do młodzieży, która szuka odpowiedzi na pytania odnośnie wiary, sakramentów, życia.

 

Dzięki trwającemu Roku Wiary, powinniśmy wzmacniać ją w Kościołach, domach oraz wspólnotach parafialnych. Z racji, iż jego zasięg jest powszechny i tak jak mówił Papież „wszystkie wspólnoty kościelne będą mogły w tym Roku złożyć publiczne wyznanie Credo” dekanat Brański naszej Diecezji postanowił podjąć inicjatywę prowadzenia Dekanalnych Wieczorów Wiary.
Poszczególne parafie zobowiązały się do przeprowadzenia go w danym miesiącu. Na zasadzie wzajemnych „odwiedzin” chętne osoby mogą brać udział we wszystkich spotkaniach w ramach wieczornych spotkań. Gospodarzem pierwszego z nich była parafia pw. Trójcy Przenajświętszej
w Rudce, drugiego zaś parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Brańsku.


III Dekanalny Wieczór Wiary miał miejsce 19 stycznia 2013r. w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Topczewie. Odbył się pod hasłem
„Bóg szuka właśnie Ciebie, pozwól się znaleźć”. Rozpoczął się Mszą Świętą o godz. 18.00, której przewodniczył ksiądz Marcin Szymanik. Przedstawiciele młodzieży wzięli udział w liturgii Mszy: czytania, modlitwa wiernych, psalm.

Po zakończonej Eucharystii nadszedł czas na kolejną część uroczystości. Na początku prezes miejscowego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Agnieszka Drozdowska powitała wszystkich zebranych życząc owocnego przeżywania tego czasu. Następnie odbyły się dwie krótkie inscenizacje.
Pierwsza to rozmowa dwóch przyjaciółek, z których jedna jest sceptycznie nastawiona do wiary, a druga należy do jednej ze wspólnot parafialnych. Kolejna dotyczyła grzechu pierwszych rodziców. Mimo, że popełnili oni błąd Bóg nie zrezygnował z nich. Tak też dzieje się przez tysiące lat. Ludzie popełniają grzechy zapominając i niekiedy odwracając się od Boga. On jednak nigdy nie zostawia nas samych, Umiłował każdego człowieka, musimy tylko pozwolić mu działać i zmieniać nasze życie na lepsze.

Kolejny punktem była pantomima pt. „Maski”. Nieraz bywa,
że przybieramy różne maski ludzi dobrych, złych, pobożnych, można byłoby wiele wymieniać. Zależy to od sytuacji, w której się znajdujemy, staramy się dopasować, przypodobać innym czasami na siłę. Zapominamy jednak, że przed Bogiem staniemy tacy jacy jesteśmy naprawdę, ponieważ On jeden wie o nas wszystko, przed nim nie da się „zatuszować” naszych przewinień.
Następnie zebrani mogli wysłuchać świadectwo kobiety, która wychowała się w rodzinie pełnej miłości, ale mimo to zagubiła się w pewnym momencie przez dążenie do bycia kimś innym.  Dzięki ludziom, którzy stanęli na jej drodze, powiedziała Bogu „TAK” i pozwoliła mu przemieniać swoje życie
na lepsze.

Podczas tego wieczoru została przedstawiona jeszcze jedna pantomima. Dotyczyła tego jak często
w życiu próbujemy iść na skróty. Dążąc do doczesnego szczęścia na ziemi zapominamy o prawdziwym szczęściu, które daje nam Bóg, a wybieramy rzeczy łatwe, poddajemy się grzechom, które utrudniają nam zasmakowania prawdziwej i jedynej miłości. On jednak czuwa i przychodzi do nas wyciągając pomocną dłoń, która może przemienić najprawdziwiej i najpiękniej nasze życie, musimy tylko tego chcieć.

Na zakończenie tego wyjątkowego wieczoru, został wystawiony Najświętszy Sakrament. Adoracja była  naszą osobistą rozmową  z Bogiem. Czytane rozważania były przeplatane śpiewami. Ksiądz pobłogosławił zebranych, a na zakończenie każdy mógł przejść przez symbol tego spotkania. Był to labirynt złożony z grzechów na które natrafiamy w naszej codziennej egzystencji; gniew, pycha, lenistwo, zazdrość itp.

Pozwólmy ,,znaleźć się” Temu, który przyszedł do nas jako mała niewinna dziecina. To Chrystus cierpiał na Krzyżu i  umarł za nasze grzechy.  Nie zagłuszajmy głosu naszych sumień, żyjmy i trwajmy w Nim.  Każdego dnia starajmy się być lepszymi Jego orędownikami i naśladowcami, mimo wszystko.

 

Magdalena Pierzchało
KSM Topczewo

 

 

Pantomima "MASKI" przedstawiona na Wieczorze Wiary

 

Pantomima "SET ME FREE" przedstawiona na Wieczorze Wiary