W pierwszą niedzielę miesiąca, tj. 3 lutego 2013 r. ks. bp Antoni Dydycz przewodniczył Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Topczewskiej. Okazją ku spotkaniu parafian z Pasterzem Diecezji były zakończone prace termo modernizacyjne kościoła, które dokonały się w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Ks. Biskup poświęcił nowe urządzenia, które pojawiły się wewnątrz kościoła.

 

Na wstępie przybyłych gości powitał proboszcz, ks. kan. Paweł Anusiewicz. Przytoczył także słowa, które wypowiadał pielgrzym wkraczający do Jeruzalem: Ucieszyłem się, gdy mi powiedziano; pójdziemy do domu Pana. Proboszcz podkreślił, że radość wypełnia każdego parafianina, kiedy wkracza do „topczewskiego Jeruzalem”, zwłaszcza teraz, gdy wnętrze uległo tak dużym zmianom. Wśród przybyłych gości byli: ks. Dariusz Frydrych, który odpowiadał za stronę formalną prac modernizacyjnych, Andrzej Nowakowski, wojewódzki konserwator zabytków i Tadeusz Romańczuk, prezes BIELMLEKU.

W wygłoszonej homilii ks. Biskup nawiązał do przeczytanej Ewangelii, gdzie słuchacze Jezusa nie zgodzili się z Jego słowami. Zakończyło się to chęcią strącenia Go z góry. Dzisiaj także jest wiele osób, którym nie odpowiadają słowa Kościoła. Jednak Kościół będzie trwał nadal, bo ma mocny fundament. Trwamy w Roku Wiary, dlatego musimy pamiętać o Porta fidei. Te „podwoje wiary” są szeroko otwarte dla każdego człowieka – mówił Biskup.

Parafia jest wspólnotą wspólnot. W Kościele niezbędna jest obecność ludzi, którzy czują potrzebę i chcą angażować się w Jego życie. Działania duszpasterzy bez pomocy parafian nie będą zbyt efektywne, nie będą pobudzały ducha wspólnoty jako szczególnej rodziny.

Wiele środowisk współczesnego świata, których ideologia daleka jest Kościołowi chce zawładnąć młodymi ludzi, którzy jeszcze szukają drogi swego życia. Dlatego człowiek współczesny – podkreślił Biskup – potrzebuje Kościoła. Rodzina bez Kościoła nie jest w stanie utrzymać się na powierzchni. Bez wsparcia w Kościele, ani przedsiębiorczość, ani technologiczny rozwój, nie będą w stanie służyć człowiekowi, stając się pasożytami na jego życiu, niszcząc podstawy osobowości. Tam gdzie nie ma zdrowego moralnie człowieka, tam nie ma miejsca na zdrową rodzinę, na zdrowe społeczeństwo.

Na zakończenie Mszy św. ks. Biskup wręczył Panu Stanisławowi Anusiewiczowi papieski medal „Benemerenti”. To wyróżnienie jest swego rodzaju wypełnieniem testamentu śp. ks. prał. Michała Badowskiego, wieloletniego proboszcza w Rudce, skąd pochodzi Pan Stanisław. Przez wiele lat pomagał On ks. Michałowi w parafii. Zawsze był gotowy, gdy tego potrzebował proboszcz czy parafia. Nazywany był przez księdza terminem „amico vero” (prawdziwy przyjaciel).

Przybycie Pasterza Drohiczyńskiego i dokonany akt poświęcenia, były podkreśleniem wartości pracy całej wspólnoty parafii, która jest współczesnym Salomonem kościoła topczewskiego.

 

Powitanie - ks. Proboszcz

 

Czytanie I - Jan Suter

 

Czytanie II - Magdalena Pierzchało

 

Homilia - ks. bp Antoni Dydycz

 

Wręczenie medalu "Benemerenti"