W niedzielę Trójcy Świętej 26 maja 2013 r., kiedy Kościół raduje się prawdą wiary o Jednym Bogu w Trzech Osobach, wspólnota Szkoły Podstawowej w Topczewie przeżywała uroczystość poświęcenia sztandaru i pomnika swojego patrona. Został nim obrany ks. Franciszek Jakub Falkowski, który urodził się w 1775 r. w Budlewie (wieś sąsiadująca z Topczewem).

Został ochrzczony w kościele topczewskim, a naukę kontynuował w Drohiczynie. Po przyjęciu święceń kapłańskich spotkał głuchoniemego chłopca, który zmienił jego dotychczasowe życie. Poświęcił się pracy z osobami głuchoniemymi. W Polsce nie istniał wtedy żaden system nauki taki osób. Ks. Falkowski wyjechał za granicę, gdzie poznawał język migowy. Po powrocie do Polski stworzył polski język migowy i założył w Warszawie pierwszą szkołę dla osób niesłyszących – Instytut Głuchoniemych. Istnieje on do dzisiaj i nosi imię ks. Falkowskiego. Drugą szkołą w Polsce noszącą imię tego wybitnego pedagoga jest Szkoła Podstawowa w Topczewie.

 

Główne uroczystości pod przewodnictwem ks. bp. Antoniego Dydycza rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym. W wygłoszonej homilii Pasterz Diecezji nawiązał do przeżywanej uroczystości Trójcy Świętej. Mówił, że jednym z podstawowych znaków, jakich uczy się człowiek jest znak Trójcy Świętej, który towarzyszy człowiekowi w życiu.

Nawiązując do czytań stwierdził, że Mądrość – ta Najwyższa – utożsamia się z istnieniem, utożsamia się z Bogiem. Mądrość nie może być tylko gdzieś zanotowana. Mądrość dopiero wtedy, kiedy jest obecna w życiu (…) ona wówczas mówi wszystko, ona dopiero wtedy wypełnia swoją misję. Św. Paweł natomiast pisze o pokoju, który jest twórczy. Podsumowując liturgię słowa Biskup stwierdził, że więź pomiędzy mądrością, a autentycznym pokojem jest więzią życiodajną. Z Ewangelii natomiast mocno wybija się temat prawdy. Stąd, też trzy wartości: mądrość, pokój i prawda są przesłaniem dzisiaj dla każdego człowieka.

Na zakończenie Eucharystii Biskup poświęcił sztandar szkoły.

Wśród przybyłych na uroczystość gości była pani Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie na uchodźctwie, jak również przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych oraz dobrodzieje szkoły. Wszystkich zebranych powitali Ryszard Perkowski – wójt gminy Wyszki oraz Andrzej Karpiesiuk – dyrektor szkoły podstawowej.

Dokonano symbolicznego wbicia gwoździ w drzewiec sztandaru, po czym dyrektor przekazał go uczniom. Przedstawiciele poszczególnych klas złożyli publiczne ślubowanie na sztandar szkoły.

Podczas uroczystości odczytany został przez Wójta Gminy Wyszki akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Wyszki Ks. Bp. Antoniemu Dydyczowi. Został on trzecim Honorowym Obywatelem tej gminy. Dołączył do grona śp. Ryszarda Kaczorowskiego i Karoliny Kaczorowskiej. Na pamiątkę Biskup złożył podpis w Księdze Honorowych Obywateli.

Na pamiątkę uroczystości goście otrzymali foldery i  „franciszki”, czyli statuetki patrona szkoły.

Na zakończenie wszyscy przeszli pod szkołę, gdzie odsłonięto i poświęcono popiersie ks. F. J. Falkowskiego.

 

Homilia ks. bp. Antoniego Dydycza