Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się w naszej parafii dożynki. Wierni w znacznej liczbie zebrali się w kościele parafialnym, aby podziękować Bogu za Jego Opatrzność i tegoroczne plony. Mijający rok nie był zbyt łaskawy dla rolników. Przede  wszystkim dała o sobie znać długotrwała susza, która odbiła się na mniejszych plonach.

Niektóre gospodarstwa zostały dotknięte potężną wichurą, która zniszczyła kilka budynków i spowodowała duże straty w drzewostanie. Poza tym ogólna sytuacja na rynku też nie nastraja do radości: niskie ceny skupu (głównie mleka) oraz kary dla wielu rolników za przekroczenie kwot mlecznych.

 

Mimo tych trudności parafianie Topczewscy zdobyli się na gest dziękczynienia Stwórcy za wszelkie dobro, jakiego doznali. Zewnętrznym wyrazem tej wdzięczności była wspólna modlitwa i piękne wieńce dożynkowe. W tym roku do świątyni topczewskiej przybyło osiem delegacji, a byli to przedstawiciele wsi: Falki, Filipy, Godzieby, Mierzwin Mały, Liza Stara, Pierzchały, Topczewo i Wólka Pietkowska.

Wdzięczność jest wyrazem naszej czci i szacunku dla Boga. Poucza nas o tym Pismo Święte począwszy od Abla, a skończywszy na św. Pawle Apostole: „W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.